سلام ، به سایت شرکتی سامن شیمی ایرانیان خوش آمدید.

ادتا 4 سدیم

ادتا 4 سدیم

ادتا 4 سدیم چیست؟

ادتا 4 سدیم (Tetrasodium EDTA) یا اتیلن دی آمین تترا استیک اسید با فرمول شیمیایی C10H12N2Na4O8، ماده ای بی رنگ یا پودر سفید رنگ و محلول در آب است. به عنوان یک ترکیب کلاته کننده برای رفع مسمومیت فلزی، عامل ضد خوردگی و تصفیه آب کاربرد دارد. تترا سدیم ادتا را از واکنش اتیلن دی آمین، فرمالدهید و سدیم سیانید تهیه می کنند.  

کاربرد ادتا 4 سدیم

محصول فوق برای انحلال رسوبات آهکی به طور گسترده ای استفاده می­ شود. مورد عمده مصرف این ماده در جداسازی یون های فلزی موجود در محلول های آبی است. در صنعت نساجی ضمن گرفتن یون ها، از ایجاد ناخالصی در رنگ های سنتز شده جلوگیری کرده و مانع از تغییر رنگ آنها می­شود. در صنعت خمیر و کاغذ از عملکرد یون های فلزی به خصوص از (Mn(II خودداری کرده و با مهار آنها کاتالیز نامتناسب هیدروژن پر اکساید (که به عنوان سفید کننده فاقد کلر شناخته می ­شود) را متوقف می­ کند. به علل مشابه به برخی مواد غذایی افزوده می­ شود تا مدت نگهداری آنها را افزایش دهد.

کاهش سختی آب در لباسشویی ها و همچنین در مقیاس های بزرگتر در دیگ های بخار مربوط به اتصال  یون های Ca+2, Mg+2 و سایر یون های فلزی است. که در این مورد نیز از EDTA استفاده می ­شود . در حضور EDTA یون های فلزی رسوب می­ کنند به همین دلیل در اکثر شوینده ها از این ماده استفاده می ­شود.

حل کردن یون های آهن توسط ادتا می­تواند در pH خنثی و یا اسیدی انجام شود. این ویژگی در بخش کشاورزی خصوصا کشت های هیدروپونیک(آب پایه ) اهمیت اساسی دارد. البته با توجه به این نکته که تشکیل لیگاند وابسته به اسیدیته است EDTA در  بهبود حلالیت آهن در خاک های خنثی تاثیری ندارد. به عبارت دیگر در pH نزدیک خنثی و بالاتر از آن ، آهن (III) به شکل نمک نامحلولی در می آید، که دسترسی کمتری به گونه های گیاهی حساس دارد و  مطلوب نیست.

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.