سلام ، به سایت شرکتی سامن شیمی ایرانیان خوش آمدید.

اسید فسفرو

اسید فسفرو

اسید فسفرو (Phosphorous Acid) یک ترکیب با مولکول های قطبی است که به شکل و فرم ترکیب جامد دیده می شود. این محصول کریستالی به رنگ سفید و حتی گاهاً زرد دارای طعمی شبیه به سیر است. این ترکیب با خاصیت اسیدی خود در حلال هایی مانند آب به خوبی حل می شود. این ترکیب را با نام اسید ارتوفسفره نیز می شناسند. البته که نام IUPAC آن فسفونیک اسید می باشد.

اسید فسفرو یک ترکیب مولکولی است و بین اتم های سازنده آن پیوند کووالانسی از نوع دوقطبی دو قطبی برقرار می باشد. همچنین پیوند هیدروژنی نیز بین این مولکول ها شکل می گیرد. در این مولکول، دو اتم هیدروژن وجود دارد که به اتم اکسیژن متصل هستند و هیدروژن اسیدی محسوب می شوند. پس این ترکیب در محیط آبی به عنوان اسیدی دو پروتونی عمل خواهد کرد. در محیط های غیر آبی نیز می توان از اتم هیدروژن متصل به اتم فسفر هم خصلت اسیدی را دریافت نمود. بنابراین با اینکه سه اتم هیدروژن در ساختار این ماده شیمیایی وجود دارد، اما اسیدی ضعیف به حساب می آید. این اسید و اسید فسفریک، اسید های حاوی فسفر هستند که کاربردهای صنعتی زیادی مانند تولید کود های شیمیایی دارند اما از نظر ساختار مولکولی متفاوت می باشند.

تولید اسید فسفرو

روش اصلی تولید اسید فسفرو، حل کردن و انحلال تترا فسفر هگزا اکسید در درون آب می باشد.

کاربرد اسید فسفرو

بیشترین کاربرد اسید فسفرو در صعنت کود و کشاورزی می باشد. فسفات های آلی ترکیباتی هستند که انرژی لازم را برای بیشتر واکنش هایی که در سلولهای زنده رخ می دهد، فراهم می کنند. بنابراین خاک های غنی با کود های فسفاتی یا حتی کود های دارای فسفر فراوان، رشد گیاهان را افزایش می دهند. افزایش غلظت فسفات در سطح آب ها نیز رشد گیاهان آبزی را بالا خواهد برد. اضافات کود های شیمیایی می تواند باعث تحریک رشد گیاهان در آب های دریاچه ها و آب های جاری شود. پس از آنجایی که فسفر ترکیبی مهم برای رشد گیاهان است، این محصول کاربرد فراوانی را در صنعت کود و کشاورزی خواهد داشت.

اسید فسفرو به عنوان یک عامل کاهنده در تجزیه و تحلیل های شیمیایی استفاده می شود. این اسید وقتی تا دمای 180 درجه سانتیگراد گرم شود به راحتی به اسید فسفریک تبدیل می شود. نمک های تشکیل شده توسط این اسید به عنوان فسفیت شناخته می شوند.

نکات ایمنی در مورد اسید فسفرو

رعایت اصول و نکات ایمنی در مورد اسید فسفرو نیز هر چند اسیدی ضعیف است، اما واجب و لازم می باشد. این ترکیب یک ماده شیمیایی خورنده است و تماس با آن می تواند پوست و چشم را به شدت تحریک کند و سبب ایجاد آسیب های احتمالی شود. همچنین تنفس این اسید می تواند سبب سوزش مجاری تنفسی و ریه ها شود و حتی سبب بروز خس خس و تنگی نفس شود.  بعلاوه قرارگیری طولانی مدت در معرض این ترکیب بدون رعایت نکات ایمنی می تواند احتمال ابتلا به سرطان را افزایش دهد. پس بنابراین لازم است از وسایل ایمنی در هنگام کار با این اسید استفاده شود.

خرید و فروش اسید فسفرو

فروش اسید فسفرو تولید چین توسط شرکت بازرگانی سامن شیمی صورت می گیرد. شرکت سامن شیمی این محصول را در کیسه های 25 کیلوگرمی عرضه می کند. شرکت سامن شیمی این توانایی را دارد که علاوه بر این محصول، سایر مواد شیمیایی مانند اسید فسفریک را با بهترین کیفیت تامین و به متقاضیان عرضه کند. برای خرید این محصول سرشار از فسفر و خرید مواد شیمیایی دیگر با کارشناسان فروش شرکت بازرگانی سامن شیمی در تماس باشید.

سوالات متداول اسید فسفرو

1- اسید فسفرو چگونه است؟

یک ماده شیمیایی با مولکولهای قطبی می باشد که به صورت جامد وجود دارد. این ترکیب به صورت کریستالی و بلورین شکل بوده و در رنگهای سفید و زرد موجود است. از نظر طعم نیز بویی شبیه به سیر از آن استشمام می شود.

2- اسید فسفرو چه ویژگیهایی دارد؟

این ماده دارای خاصیتی اسیدی بوده و در سیالاتی مانند آب به خوبی قابل حل است. این ترکیب را تحت عنوان ارتوفسفره هم می شناسند. نام دیگر این محصول IUPAC یا همان اسید فسفونیک است.

3- چرا اسید فسفرو در صنعت کشاورزی جایگاه مهمی دارد؟

این اسید یک ترکیب شیمیایی با فسفات های آلی است. این محصول به خوبی قادر است نیروی مورد نیاز را برای واکنش بهتر در سلولهای زنده فراهم آورد. لذا خاکهایی که از نظر فسفات فقیر هستند با این ماده به خوبی تغذیه می شوند.

4- اسید فسفرو آیا برای رشد گیاهان آبزی نیز به کار می رود؟

از آنجا که این ماده فسفات بالایی دارد، می تواند به خوبی گیاهان آبزی را تغذیه کرده و به رشد آنها کمک کند. این محصول قادر است موجب تحریک رشد گیاهان آبزی شده و در احیای اکوسیستم نقش داشته باشد.

5- آیا اسید فسفرو خطرناک است؟

این ترکیب شیمیایی از آنجا که خورنده می باشد می تواند پوست و چشم را مورد حمله قرار دهد. اگر موقع کار از وسایل حفاظتی استفاده نشود، امکان دارد دچار آبریزش شدید چشم، سوزش بینی و حلق شده و حتی کار به تنگی نفس نیز بکشد.

.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.