سلام ، به سایت شرکتی سامن شیمی ایرانیان خوش آمدید.

بوراکس

بوراکس

بوراکس (borax) یک ماده معدنی طبیعی به رنگ سفید است که به حالت پودری و با فرمول شیمیایی Na2B4O7 وجود دارد. این ماده به اسامی سدیم تترا بورات یا دی سدیم تترابورات نیز نامیده می‌شود. این ماده معدنی از عناصر بور، سدیم و اکسیژن تشکیل شده است

بوراکس چیست؟  بوراکس ماده ای معدنی به شمار می رود. پودر بوراکس به نام های دیگری هم شناخته می شود همانند؛ سدیم تترابورات، بوره و دی سدیم. پودر بوراکس از ماده  اکسیژن، بور و سدیم تهیه شده است و امروزه در مصارف خانگی بیش ترین کاربرد را دارد. مشخصات ظاهری این ماده این است که شکل جامد و پودری کریستالی دارد و همچنین از رنگ سفید برخوردار است. پودر بوراکس به هیچ عنوان نباید در محیطی که هوای خشک دارد قرار داده شود؛ زیرا سریع رطوبت خود را از دست می دهد. بسیاری از خواص پودر بوراکس را نمک اسید بوریک به وجود می آورد که به ترکیبات بور دیگر تبدیل می شود. بوراکس پودری معدنی است که در حالت طبیعی خود به شکل یک کانی کریستالی دیده می شود و به هنگام تست شعله رنگ آن زرد یا مایل به سبز است.

این پودر یک حل شونده محسوب می ‌شود و قابل حل شدن درون مایعاتی همچون آب می باشد. این پودر به هیچ عنوان سمی نمی باشد و به افراد آسیب وارد نمی کند. بوراکس اغلب در پودر ماشین‌ لباسشویی نیز یافت می شود و به دلیل قیمت مناسب آن به آسانی در دسترس افراد قرار می گیرد.


موارد استفاده بوراکس 

در بالاتر توضیحات بوراکس چیست را در اختیار شما قرار دادیم اما در اینجا به کاربرد ها و موارد استفاده آن میپردازیم : 
بوراکس به تنهایی کاربردهای زیادی دارد، به علاوه یکی از اجزای دیگر محصولات است. در اینجا چند کاربرد پودر بوراکس و بوراکس خالص در آب آورده شده است:

 

حشره کش، به ویژه در محصولات سوسک کش و به عنوان پیشگیری از شب پره (محلول ده درصد روی پشم)
قارچ کش
علف کش
خشک کننده
تقویت کننده لباسشویی
نظافت منزل
عامل نرم کننده آب
افزودنی غذایی به عنوان نگهدارنده (در برخی کشورها ممنوع است)
بوراکس یک ماده تشکیل دهنده در چندین محصول دیگر است، از جمله:

 

  • محلول های بافر
  • بازدارنده های شعله
  • محصولات سفید کننده دندان
  • شیشه، سرامیک و سفال
  • پیش ساز اسید بوریک
  • پروژه های علمی مانند آتش سبز رنگ، لجن و کریستال های بوراکس
  • آزمایش مهره بوراکس شیمی تجزیه
  • فلاکس برای جوشکاری آهن و فولاد

بوراکس چقدر ایمن است؟


بوراکس در شکل معمول سدیم تترابورات دکاهیدرات سمی نیست، به این معنی که مقدار زیادی از آن باید استنشاق یا بلعیده شود تا اثرات سلامتی ایجاد کند. در مورد آفت کش ها، این یکی از ایمن ترین مواد شیمیایی موجود است. ارزیابی سال 2006 از این ماده شیمیایی توسط EPA ایالات متحده هیچ نشانه ای از سمیت ناشی از قرار گرفتن در معرض و هیچ شواهدی از سمیت سلولی در انسان پیدا نکرد. برخلاف بسیاری از نمک ها، قرار گرفتن در معرض بوراکس پوست باعث تحریک پوست نمی شود.

 

با این حال، این بوراکس را کاملاً ایمن نمی کند. شایع ترین مشکل در معرض قرار گرفتن این است که استنشاق گرد و غبار می تواند باعث تحریک تنفسی به خصوص در کودکان شود. مصرف مقادیر زیاد بوراکس می تواند باعث تهوع، استفراغ و اسهال شود. اتحادیه اروپا (EU)، کانادا و اندونزی قرار گرفتن در معرض بوراکس و اسید بوریک را یک خطر بالقوه برای سلامتی می دانند، در درجه اول به این دلیل که افراد از منابع زیادی در معرض آن هستند. رژیم غذایی و از محیط زیست نگرانی این است که قرار گرفتن بیش از حد در معرض یک ماده شیمیایی که عموماً ایمن تلقی می شود می تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد و به باروری آسیب برساند. در حالی که یافته‌ها تا حدودی متناقض هستند، توصیه می‌شود کودکان و زنان باردار در صورت امکان، قرار گرفتن در معرض بوراکس را محدود کنند.

انواع بوراکس

بوراکس به دو شکل تولید و به بازار عرضه می ‌شود. بوراکس پودری که در مصارف خانگی کاربرد فراوانی دارد و بوراکس مایع که در ساخت انواع آفت کش ها مورد استفاده قرار می گیرد. بوراکس مایع به دو بخش تقسیم بندی می شود: بوراکس پنتاهیدرات و دکاهیدرات که به بررسی هر کدام در زیر می پردازیم.

بوراکس پنتاهیدرات: این ماده شکلی جامد کریستالی دارد و به رنگ سفید مشاهده می شود که عمدتا از آن در تولید انواع ضدعفونی کننده ها، از بین بردن آفت ها و علف های هرز استفاده می شود. از این ماده برای درست کردن شیشه های مقاوم در برابر گرما، تولید کود های شیمیایی، عکاسی، آزمایشگاه و … بهره گرفته می شود.

بوراکس دکاهیدرات: این محلول کاربرد های بسیاری دارد که به برخی از آن ها اشاره می کنیم. این ماده برای پاک کردن شیشه ها و سطوح مختلف، فلزات، سرامیک، پولیش ها، تمیز و ضد عفونی کننده های دست و… مورد استفاده قرار می گیرد. دکاهیدرات ماده ای سمی محسوب نمی شود و هیچ خطری برای افراد و سلامتی  ندارد.

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.