سلام ، به سایت شرکتی سامن شیمی ایرانیان خوش آمدید.

سم آبامکتین

سم آبامکتین

توضيحات

آورمکتین‌ها خانواده‌ای از لاکتون‌های دارای حلقه‌ بزرگ هستند که در اواسط دهه‌ ۱۹۷۰ پس از ارزیابی محصولات طبیعی با خاصیت ضدانگلی یافت شدند. آبامکتین عضوی از خانواده‌ آورمکتین‌ها می‌باشد که در ارزیابی‌های اولیه‌ آزمایشگاهی اثر خود را بر روی‌ بندپایان نشان داد و سپس جهت کنترل کنه‌های گیاه‌خوار و آفات انواع محصولات کشاورزی و باغی انتخاب شد.

سم آبامکتین برای چیست؟

سم آبامکتین دارای یک حلقه‌ بزرگ ماکروسیکلیک لاکتونی است که به عنوان حشره‌کش و کنه‌کش به کار می‌رود. سم حشره‌کش و کنه‌کش آبامکتین ترکیبی از دو آورمکتین یا سم عصبی است. این آورمکتین‌ها ترکیباتی هستند که به طور طبیعی توسط یک میکروارگانیسم خاک به نام استرپتومایسس اورمیتیلیس تولید می‌شوند.

سم آبامکتین توسط جامعه‌ کشاورزی جهت کنترل حشرات و کنه‌های موجود بر طیف وسیعی از محصولات زراعی نظیر مرکبات، گلابی، یونجه، درختان خشکبار، پنبه، سبزیجات و گیاهان زینتی استفاده می‌گردد.

 

دوره کارنس سم آبامکتین

دوره کارنس سم آبامکتین در سبزی و صیفی ۳ روز و در مرکبات ۷ روز است. سم آبامکتین به طور معمول حشرات را در عرض ۳ تا ۴ روز از بین می‌برد و اثر دومینو در کشتن کل کلونی یا هجوم حشرات دارد. در جمعیت حشرات این سم بر اثر برقراری تماس یا اشتراک غذا با یکدیگر پخش می‌شود.

سم آبامکتین به شدت در برابر نور ناپایدار است و پس از مصرف بر سطح خاک و در آب، به سرعت در برابر نور تجزیه می‌شود. همچنین این سم به سرعت توسط میکروارگانیسم‌های خاک تجزیه می‌گردد. آبامکتین به مقدار اندک (کم‌تر از ۰.۰۲۵ پی پی ام) روی علوفه باقی می‌ماند و در نتیجه هنگام برداشت محصول یا مصرف آن، در حداقل تماس با انسان قرار دارد.

طریقه و میزان مصرف سم آبامکتین

سم آبامکتین را به طور مستقیم بر گیاهان اسپری کنید. در اولین نشانه از فعالیت آفت، از این سم استفاده کنید. استفاده دوباره از این سم هنگامی که تعداد آفات افزایش می‌یابد یا به ازای هر ۷ تا ۱۰ روز توصیه می‌شود. در صورتی که کنه‌ها نیز برای شما مشکل ایجاد کرده‌اند، بیش از دو اسپری آبامکتین به ازای هر گیاه استفاده نکنید.

در مراحلی که شدت خسارت آفت کنه زیاد است توصیه می‌شود به همراه یک ترکیب تخم‌کش و روغن استفاده شود.

زمان مصرف سم آبامکتین

بهتر است در همان مراحل اولیه پس از شناسایی هجوم کنه به باغ یا آسیب گل‌ها و گیاهان، از سم آبامکتین استفاده کنید. حدوداً حوالی ماه‌های بهار و تابستان یعنی هنگامی که فعالیت آفات بسیار بالا است می‌توانید از این سم استفاده کنید.

 

عوارض سم آبامکتین

سم حشره‌کش و کنه‌کش آبامکتین  به سیستم عصبی حشرات و کنه‌ها حمله می‌کند و در عرض چند ساعت منجر به فلج شدن آن‌ها می‌گردد. این سم هم از طریق دهان و هم تماس می‌تواند مسمومیت ایجاد کند. از علائم مسمومیت توسط این سم می‌توان به میدریاز مردمک، استفراغ، لرزش، تشنج، افتادگی جزئی پلک، گیجی و کما اشاره کرد. تهوع، استفراغ، اسهال و ضعف از عوارض خفیف مسمومیت با سم آبامکتین هست.

اختلاط سم آبامکتین

سم حشره‌کش و کنه‌کش آبامکتین  سازگاری بالایی با اغلب حشره‌کش‌های مورد استفاده دارد اما با این وجود این سم با فرمولاسیون‌های حجم بسیار کم یا ULV غیر قابل اختلاط می‌باشد. بدین منظور توصیه می‌شود قبل از اختلاط در سطح کوچکی بر روی تعداد محدودی از گیاهان تست اختلاط انجام شود.

 

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.